35566

 
1976 yılında Çanakkale'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini Çanakkale’de aldı. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde 1999 yılında tamamladı. Aynı sene T.C. Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi'ndeki stajını tamamlayarak madencilikle iştigal eden aile şirketinin başına geçti. Halihazırda Çanakkale'de madencilik ve enerji alanlarında faaliyet gösteren ve ortağı olduğu Altınkum Madencilik ve Sütun Enerji şirketlerinin genel müdürlüklerini yürütmektedir.
 
     2011 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'ndan Yüksek Lisans derecesi alan Tuna, yine aynı üniversitede ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda Doktora çalışmalarını sürdürmektedir. İbrahim Kürşat Tuna, aynı zamanda Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görev yapmakta ve Türk Dış Politikası, Avrupa Birliği Kurumları ve Osmanlı Diplomasi Tarihi üzerine dersler vermektedir. Tuna'nın akademik ilgi alanları, “Stratejik ve Kritik Madenlere Yönelik Uluslararası Politikalar, Enerji Güvenliği, Siyaset Bilimi, Çatışma Önleme ve Barış Çalışmalarıdır”.
 
       Çanakkale'de 80 öncesi MHP İl Başkanlarından Kemalettin Tuna'nın oğlu olan ve 2007 Genel Seçiminde 3. sıra ve 2011 Genel Seçimlerinde 4. sırada Milliyetçi Hareket Partisi'nden Çanakkale Milletvekili Adayı olan Tuna, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale Milletvekili seçilmiş olup aynı partide aktif siyaset hayatına devam etmektedir. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapan Tuna ayrıca, televizyon yorumculuğu ve moderatörlük de yapmaktadır.
 
     İbrahim Kürşat Tuna 2008 yılından bu yana TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu Başkanlığı görevini, 2012 yılından bu yana da TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyeliğini ve Marmara Bölge Temsilciliği vazifelerini yürütmekte; bu kapsamda Çanakkale ve Marmara Bölgesi'nde girişimcilik konusunda pek çok proje ve çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 
      Tuna, TOBB, Mülkiyeliler Birliği, Türk Ocakları, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Kent Konseyi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak faaliyet göstermektedir. Beden Dili ve İletişim konularında da eğitimler almış olan İbrahim Kürşat Tuna, İngilizce ve Almanca bilmektedir.